Energy

Kiedy warto podpisać umowę na kolejny rok?

Opublikowany dn. 09/11/2020 10:26:26

Jednym z podstawowych błędów Klientów w rynku energetycznym jest porównywanie zasad panujących na rynku energii elektrycznej np. do umów na usługi telekomunikacyjne. Każdy z nas przez długie lata przyzwyczajany był, że co roku w czasie, kiedy zbliżał się koniec okresu lojalnościowego kontaktował się ktoś z firmy świadczącej usługi i proponował ofertę. Oferta, co oczywiste musiała być lepsza niż obecna - dodatkowe rabaty na abonament, pakiety minut, rabat na słuchawkę, bo przecież to naturalne. Nikt z nas nie myślał o przedłużaniu umowy na kolejne lata zaraz po podpisaniu nowej umowy. Prawda?

Teraz przejdźmy do energii elektrycznej. Załóżmy, że jesteśmy świadomym konsumentem/przedsiębiorcą i przed podpisaniem nowej umowy porównamy warunki przynajmniej u jeszcze jednego sprzedawcy. Niestety, jak pokazują dane z URE nasi przedsiębiorcy mają jeszcze długą drogę do przebycia w kwestiach świadomości i wiedzy na temat optymalizacji stawek za energię czynną. Dane z URE*:

Rzeczywistość pokazuje, że jedynie ok 14% Klientów w taryfach A, B i C decyduje się na zmianę sprzedawcy. W większości sytuacji jest to równoznaczne z tym, że płacą oni za energię elektryczną zdecydowanie więcej niż mogliby płacić. Bardziej szczegółowo opiszemy to w innym artykule.


Wróćmy jednak do meritum - Kiedy powinniśmy podpisywać nowe umowy na kolejne lata?

Zacznijmy od danych:

Wykres pokazuje jak cena energii czarnej na 2022 rok zmieniała się przez 3 kwartały 2020 roku. Patrząc z perspektywy historii jesteśmy w stanie precyzyjnie określić kiedy był najlepszy okres na podpisanie umowy na 2022.

Teraz zróbmy ćwiczenie i nałóżmy na ten wykres datę końca umowy. Dodajmy również nasze przyzwyczajenie, że umowę na kolejny okres podpisujemy pod koniec bieżącej umowy. I jakie wnioski?

Większość Klientów niestety nie jest świadoma zależności pomiędzy ofertą jaką dostają, a tym co się dzieje na Towarowej Giełdzie Energii. Brak wiedzy w zdecydowanej większości oznacza duże, niepotrzebne nakłady finansowe. Przykładowo dla zużycia 1000MWh/rocznie mówimy o różnicy w rocznych wydatkach na energie od 20 000 do 30 000 PLN.


Trzeba podkreślić, że Towarowa Giełda Energii działa na zasadach giełdy towarowej, więc jest podatna na mnóstwo czynników, w tym ostatnio głownie na czynniki polityczne. Nie bez znaczenia jest również fakt, że prawie 80% energii oferowanej na TGE pochodzi od państwowych wytwórców.

Taki stan powoduje, że w zasadzie nie istnieje analityk, który jest w stanie przewidzieć trend jaki będziemy obserwować w kolejnych miesiącach. Nie ma to jednak większego znaczenia dla firm, które działają w branży optymalizacji oraz doradztwa energetycznego. Firmy takie jak AnywhereTo są w stanie przygotować rozwiązania w oparciu o poziom referencyjny konkretnego Klienta i dostosować model zakupu energii do oczekiwań cenowych.

Podsumowując: Rekomendujemy zawierać umowy na energię elektryczną niezależnie od daty końca obecnej umowy. Jedynym wskaźnikiem powinna być cena za MWh jaka proponuje nam sprzedawca (oczywiście pod warunkiem weryfikacji jakościowo-prawnej zawieranej umowy). Cena jaką akceptujemy powinna być zbliżona do ceny referencyjnej, która jest dla nas optymalna z uwzględnieniem potencjalnego ryzyka.

Artykuł powstał w celach propagowania wiedzy na temat rynku energii oraz możliwości jakie może zyskać Klient współpracując z profesjonalistami z branży. Czemu nie skorzystać z bezpłatnego doradztwa, które wskaże gdzie i ile możemy zaoszczędzić na energii elektrycznej ?

* https://www.ure.gov.pl/download/9/11528/NewsletterTPAdopazdziernika2020r1.pdf