Energy

Jak obniżyć cenę prądu?

Opublikowany dn. 01/07/2021 08:05:18

Kiedy dociera do nas, że ceny prądu wzrosną, nieustannie zastanawiamy się, czy obniżenie rachunków energetycznych w przyszłości będzie możliwe. Będzie, co więcej jest możliwe już teraz, ale musimy wziąć sprawy w swoje ręce. Jak obniżyć cenę prądu? Wyjaśniamy w tym wpisie

Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę z tego, że odpowiedzialność za wysokość rachunków, a w zasadzie energooszczędność naszego gospodarstwa domowego, czy też przedsiębiorstwa, zależy tylko od nas.

I wcale nie mamy tu na myśli porad w stylu kupowania nowego, bardziej energooszczędnego sprzętu, ale działań, o których - wydawałoby się - informacje, przechodzą jakby pod radarem i omijają główny nurt.

Dużo bowiem mówi się o podwyżce prądu, informacjach o tym, ile będzie kosztowała na przykład opłata mocowa, jak wyglądają taryfy energetyczne, ale nieco mniej o tym, co zrobić, żeby oszczędzać na rachunkach za energię.

Oczywiście, nie da się uniknąć powiedzenia, że w porównaniu z latami ubiegłymi, zmienić się muszą, a przynajmniej powinny, nasze nawyki i przyzwyczajenia. Istotne jest tu choćby korzystanie z żarówek energooszczędnych i innych sprzętów nie zużywających masy ton prądu. Ważnym jest choćby wyłączanie sprzętów z trybu czuwania, kiedy z nich nie korzystamy (tak, w dalszym ciągu wiele osób zostawia włączone telewizory, czy komputery do gniazdek, a udowadniano niejednokrotnie, że może to powodować spore zużycie w perspektywie roku).Oto jednak 3 zmiany, które warto wprowadzić w swoim gospodarstwie i dotyczą innych obszarów, niż żarówki, komputery czy zmiana przyzwyczajeń.


Zmiana 1: Inna taryfa energetyczna


To chyba najprostszy do wykonania krok i wymaga tylko odrobiny czasu.

W skrócie proces ten to wykonanie telefonu do firmy świadczącej usługę dostarczania energii do naszego domostwa i zmiana taryfy na najbardziej dla nas opłacalną.

A jaka taryfa energetyczna jest dla nas najbardziej opłacalna, czyli co spowoduje, że zapłacimy mniej za prąd?

Przed samą operacją zmiany taryfy energetycznej, warto przeprowadzić (choćby domowy) audyt. Czyli co? Warto sprawdzić kiedy i jak zużywamy energię elektryczną, kiedy korzystamy z niej najczęściej, czy nasze gospodarstwo nie potrzebuje taryfy nocnej lub weekendowej.

W razie potrzeby, służymy także naszą wiedzą i doświadczeniem, aby przeprowadzić audyt u Państwa w domu lub firmie i zasugerować niezbędne zmiany.


Zmiana 2: Postaw na zmianę sprzedawcy energii elektrycznej


Hurtowe zakupy energii, zwane także grupowymi, zyskują w ostatnim czasie na popularności. Dzięki tysiącom osób, które chcą kupić energię, a reprezentują jeden podmiot rynkowy, cena prądu jest znacząco niższa niż mogłoby się wydawać.

Prawo mówiące o tym, że możemy korzystać ze zmiany dostawcy energii, nie jest nowe. W życie weszło już w 2007 roku. Od tego czasu rozdzielone zostały role dystrybutora i sprzedawcy energii elektrycznej. Z każdym z tych podmiotów można podpisać osobną umowę. Istotnym jest jednak to, że samego dystrybutora zmienić ciężko - ze względu na to, że jest on właścicielem sieci, która dostarcza energię. Sprzedawcę można zmienić i co jeszcze ważniejsze, negocjować z nim warunki jako grupa energetyczna zrzeszająca kilkadziesiąt, tysiące, a nawet kilkadziesiąt tysięcy osób.

Takie grupy w Polsce powstają od 2-3 lat i są coraz popularniejsze.

Zmiana 3: Zainwestuj w fotowoltaikę


Promienie słoneczne to darmowa energia. Nie produkuje się jej z węgla, ropy czy rozszczepienia atomów. Nie trzeba jej wydobywać, nie trzeba budować wielkich elektrowni, aby była.

Nauczyliśmy się ją wykorzystywać dzięki ogniwom fotowoltaicznym. Instalowanie ogniw fotowoltaicznych powoduje, że nasze gospodarstwo domowe może znacząco obniżyć koszt pozyskania prądu do gniazdka. Szacuje się, że koszt instalacji fotowoltaiki to około 20 tysięcy złotych, które zwracają się w przeciągu 7 lat. Szacunki te dotyczą jednak 2019 roku, więc po zmianie i podwyżce prądu w 2021 (do rachunków dołączana jest opłata mocowa) zwrot z inwestycji może być jeszcze szybszy. Jego przyśpieszenie jest także możliwe dzięki skorzystaniu z programu dofinansowania instalowania ogniw fotowoltaicznych (około 5 tysięcy złotych).